Dikenli İncir Vitamin Deposu

Türkiye’nin hemen hemen her yöresinde görülen ancak Akdeniz ve Ege’de daha sık rastlanan yabani bir bitki olan dikenli incir tam bir vitamin deposu. Mersin’in Silifke ilçesinde hasat dönemi olması nedeniyle kent merkezlerinin yanı sıra sahil kesimlerinde de tablalarda tanesi 25 kuruştan satışa sunulan dikenli incir, birçok derde deva oluyor.

C vitamini yönünden oldukça zengin olan bu meyve, bağırsakları çalıştırma ve açlık hissini bastırma özelliği ile diyet yapanların gözdesi bir bitki. Genelde soğuk olarak tüketilen, bu nedenle satıcıların buz parçalarının üzerine serdiği, dikenlerinin yoğunluğu nedeniyle soyularak satışa sunulan dikenli incir, her yaş grubunca tercih ediliyor.

Kıraç alanlarda, kurak ve kireçli topraklarda yetişen, anavatanının ise Güney Afrika olduğu bildirilen dikenli incir, halk arasında “Hint inciri” ve “Frenk inciri” olarak da biliniyor. Silifke Sağlık Grup Başkanı Dr. Deniz Kayam, dikenli incirin vücut direncini artırdığını, güç ve zindelik verdiğini belirtti. Dikenli incirin, sindirim sistemini rahatlatan, bağırsak faaliyetlerini düzenleyen, kabızlık sorununu gideren son derece yararlı bir meyve olduğunu vurgulayan Dr. Kayam, “Bu meyveyi tüketenlerin ayrıca polivitamin hapları almasına gerek yok” dedi.

Dikenli incirin hiçbir hormon ve katkı maddesi olmadan, doğada kendiliğinden yetişmesi nedeniyle tamamen organik bir meyve olduğunu da anlatan Dr. Kayam, dikenli incirin faydalarını şöyle sıralıyor: “Kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında ilaç kadar etkili olan dikenli incirin, vitamin değeri ve katkısız yetişme özelliklerinin yanı sıra fiyatının da ucuz olması ayrı bir avantaj sağlıyor. Bağırsakları düzenli çalıştırmasının yanında tok tutma özelliğine de sahip olduğu için diyet yapanlar için son derece faydalı. Bunun yanında cilt kırışıklıklarını da gideriyor, cildi güzelleştiriyor.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s